loader image

Jak dojechać na lotnisko w Katowicach?

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice, od 2009 r. używający także nazwy Katowice Airport, to lotnisko położone w miejscowości Pyrzowice w województwie śląskim, w odległości 33 km od centrum Katowic. Znajduje się na terenie dwóch gmin – Ożarowice i Mierzęcice – a zarazem na pograniczu dwóch powiatów – tarnogórskiego i będzińskiego. Lotnisko trzy terminale pasażerskie, z których dwa przeznaczone są do obsługi odlotów (oznaczone literami A oraz B) i jeden dedykowany do przylotów (symbol C). Ich łączna przepustowość wynosi w granicach 5,5 mln pasażerów rocznie. W 2020 r. rozpoczęto przebudowę terminala pasażerskiego B, która ma jeszcze bardziej zwiększyć możliwości obsługi operacji lotniczych. Lotnisko posiada jeden z najdłuższych pasów startowych w Polsce, który liczy 3200 m długości oraz 45 m szerokości.

Katowice Airport - dane kontaktowe

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach

ul. Wolności 90

42-625 Ożarowice

Kod IATA: KTW

Infolinia – informacja lotniskowa (24h)

801 011 752 / 32 39 27 000

Strona internetowa

www.katowice-airport.com

Social Media

W przypadku Katowice Airport znaczny udział w globalnej siatce połączeń mają loty czarterowe. Tym samym w szczycie sezonu wakacyjnego ilość operacji lotniczych dynamicznie rośnie. Niemniej jednak w ofercie lotniska nie brakuje także rejsów regularnych. Połączenia z portu lotniczego w Katowicach obsługują między innymi następujący przewoźnicy:

 • Buzz (dawniej: Ryanair Sun)

 • Enter Air

 • Luke Air (dawniej: Blue Panorama)

 • Nouvelair

 • Polskie Linie Lotnicze „LOT”

 • Ryanair

 • Smartwings

 • Wizz Air
Katowice Airport

Jak dojechać na lotnisko w Katowicach?

Najszybciej do portu lotniczego Katowice Airport można dotrzeć samochodem. W tym aspekcie warto mieć na względzie, że pomimo tego, iż lotnisko sygnowane jest nazwą stolicy województwa śląskiego, to de facto znajduje się ono na obszarze wiejskim. Tym samym z łatwością można tutaj dotrzeć z okolicznych miejscowości, nawet w godzinach szczytu, gdyż korki praktycznie nie występują.

Bezpośrednio to portu lotniczego prowadzi droga wojewódzka nr 913. Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska znajdują się bezkolizyjne węzły, które łączą drogę 913 z drogą ekspresową S1, która to z kolei krzyżuje się z autostradą A1. Dzięki temu możliwe jest szybkie dotarcie na lotnisko zarówno z południowej części województwa śląskiego (Podbeskidzie), jak i z Czech, a także Gliwic, Częstochowy, Piotrkowa Trybunalskiego oraz Łodzi. Warto pokreślić, że w rejonie Gliwic autostradą A1 krzyżuje się z autostradą A4. Umożliwia to na szybki dojazd z wielu miast znajdujących się na terenie południowej Polski, takich jak: Rzeszów, Kraków, Opole czy Wrocław.

Poniżej przedstawiamy przybliżony czas dojazdu z poszczególnych miast:

 • Katowice – około 35-40 minut

 • Chorzów – około 25 minut

 • Zabrze – około 30 minut

 • Gliwice – około 30 minut

 • Tychy – około 40 minut

 • Chrzanów – około 50 minut

 • Bielsko-Biała – około 100 minut

 • Opole – około 100 minut

 • Łódź – około 3 godzin

Warto podkreślić, że po dotarciu na miejsce samochód można bezpiecznie pozostawić w jednym z wielu okolicznych parkingów. Oczywiście auto można odpłatnie pozostawić na miejscu postojowym znajdującym się w pobliżu terminala. Niemniej jednak można skorzystać także z tańszych ofert prywatnych firm oferujących usługi parkingowe. Niektóre z nich znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska. Dojście do terminala na piechotę zajmuje raptem kilka minut. Niestety w szczycie sezonu turystycznego parkingi te są niezwykle popularne i nie zawsze są wolne miejsca. Samochód można pozostawić także w dalszej odległości od lotniska. Firmy świadczące usługi parkingowe bezpłatne dowożą klientów pod sam terminal. Po przylocie wystarczy z kolei zadzwonić i zamówić transport powrotny.

Dojazd na lotnisko w Katowicach komunikacją miejską

Do portu lotniczego można także bez przesiadki dotrzeć komunikacją miejską. Metropolitalne linie lotniskowe łączą główne miasta należące do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Katowice Airport w Pyrzowicach. Bezpośrednio do lotniska można dojechać z: Katowic, Gliwic, Zabrza, Bytomia, Piekar Śląskich, Sosnowca oraz z Będzina. Co ważne, przejazd liniami lotniskowymi jest możliwy na podstawie wszystkich biletów ZTM.

Do portu lotniczego można także dotrzeć z Krakowa korzystając z usług firmy Matuszek Transport. Ceny za podróż w jedną stronę zaczynają się już od 50 zł za osobę.

Podróż taksówką

Pasażerowie mają także możliwość skorzystania z usług oficjalnego przewozu osobowego – Katowice Airport Taxi. Podróż odbywa się tylko i wyłącznie samochodami wysokiej klasy, czystymi i zadbanymi. Pasażerowie mają także gwarancję, że kierowcy będą uprzejmi, a także, iż posiadają oni wszelkie niezbędne uprawnienia.

Przewoźnik zapewnia kompleksową obsługę także dla osób z ograniczoną mobilnością. Usługa Door 2 Door zapewni klientom pomoc zniesieniu bagażu już spod drzwi domu oraz podprowadzenie do stanowiska odprawy. W ramach usługi Meet & Greet kierowca będą czekać na w terminalu przylotowym z imienną tabliczką.

W przypadku niektórych połączeń Katowice Airport Taxi oferuje stałe ceny. Poniżej przykładowe trasy:

 • Katowice Airport–Katowice Dworzec PKP – cena: 140 PLN

 • Katowice Airport–Kraków Airport – cena: 380 PLN

 • Katowice Airport–Warszawa Lotnisko Chopina – cena: 890 PLN

Podsumowanie

Katowice Airport to jedno z największych lotnisk w Polsce. Fakt położenia niejako na uboczu aglomeracji śląskiej, niezwykle dobre skomunikowanie z centrum Górnego Śląska oraz bogata siatka połączeń powodują spore zainteresowanie ze strony pasażerów w kontekście wyboru portu lotniczego.

Złóż wniosek o odszkodowanie za problem z opóźnionym lub odwołanym lotem

Kontakt z nami

Adres
AirCash4U

NIP: 7542812979
REGON: 383541220

Zegar

Pon-Pt: 8.00-18.00

Sob: 10.00-14.00

Znajdź nas na Facebooku

601 181 728

biuro@aircash4u.pl