loader image
AirCash4U
Obrazek wyróżniający
16 kwietnia 2024

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice, od 2009 r. używający także nazwy Katowice Airport, to lotnisko położone w miejscowości Pyrzowice w województwie śląskim, w odległości 33 km od centrum Katowic. Znajduje się na terenie dwóch gmin – Ożarowice i Mierzęcice – a zarazem na pograniczu dwóch powiatów – tarnogórskiego i będzińskiego. Lotnisko posiada trzy terminale pasażerskie, z których dwa przeznaczone są do obsługi odlotów (oznaczone literami A oraz B) i jeden dedykowany do przylotów (symbol C). Ich łączna przepustowość wynosi w granicach 5,5 mln pasażerów rocznie. Lotnisko posiada jeden z najdłuższych pasów startowych w Polsce, który liczy 3200 m długości oraz 45 m szerokości.

Katowice Airport - dane kontaktowe

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach

ul. Wolności 90

42-625 Ożarowice

Kod IATA: KTW

Infolinia – informacja lotniskowa (24h)

801 011 752 / 32 39 27 000

Strona internetowa

www.katowice-airport.com

Social Media

W przypadku Katowice Airport znaczny udział w globalnej siatce połączeń stanowią loty czarterowe. Tym samym w szczycie sezonu wakacyjnego ilość operacji lotniczych dynamicznie rośnie. Niemniej jednak w ofercie lotniska nie brakuje także rejsów regularnych. Połączenia z portu lotniczego w Katowicach obsługują między innymi następujący przewoźnicy:

 • Wizz Air

 • Enter Air

 • Buzz (dawniej: Ryanair Sun)

 • Polskie Linie Lotnicze „LOT”

 • Ryanair

 • Smartwings

 • Mavi Gök Airlines

 • Skyline Express
 • FlyEgypt
 • Nouvelair
Katowice Airport - Terminal C (przyloty)

Rozbudowa lotniska

W dniu 5 sierpnia 2021 r. otwarto przebudowany terminal pasażerski B. Najważniejsze zmiany zrealizowane w ramach przedsięwzięcia:

 • zwiększenie powierzchni terminalu B o 40% (z 12,2 tys. m² do 17,2 tys. m²)
 • umożliwienie przejścia pomiędzy strefą odlotów oraz przylotów pod zadaszeniem
 • rozdzielenie strefy odprawy biletowo-bagażowej i strefy kontroli bezpieczeństwa, które obecnie znajdują się na różnych poziomach (w ten sposób zwiększono liczbę stanowisk odprawy biletowo-bagażowej z 18 do 28)
 • stanowiska kontroli bezpieczeństwa zostały wyposażone w dwa najnowsze urządzenia kontroli bezpieczeństwa (tomografy), za sprawą których uzyskiwany jest szczegółowy, trójwymiarowy obraz zawartości prześwietlanego bagażu
 • wzrost przepustowości terminalu pasażerskiego B z 2 do 4 milionów pasażerów rocznie

Wraz z rozbudową terminalu pasażerskiego B powiększono również parking portu lotniczego. Kilkaset nowych miejsc postojowych utworzono za terminalem C (w jego zachodniej części). W ten sposób można bez problemu zaparkować nawet w szczycie sezonu turystycznego.

Z kolei w dniu 10 grudnia 2023 r. zainaugurowano połączenie kolejowe. Pierwsze pociągi Kolei Śląskich wjechały na stację „Pyrzowice Lotnisko”, która znajduje się w odległości około 500 metrów od terminali pasażerskich. Uruchomienie połączenia kolejowego do Katowice Airport było możliwe dzięki odbudowie i rewitalizacji linii kolejowej nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry, zrealizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA przy wsparciu środków z Unii Europejskiej. Na przestrzeni najbliższych lat naprzeciwko stacji kolejowej „Pyrzowice Lotnisko” powstanie główny terminal pasażerski Katowice Airport, który ze stacją połączony będzie tunelem. Pomiędzy stacją a nowym terminalem znajdzie się centrum przesiadkowe ze stanowiskami dla autobusów, autokarów i busów.

Jak dojechać na lotnisko w Katowicach?

Najszybciej do portu lotniczego Katowice Airport można dotrzeć samochodem. W tym aspekcie warto mieć na względzie, że pomimo tego, iż lotnisko sygnowane jest nazwą stolicy województwa śląskiego, to de facto znajduje się ono na obszarze wiejskim. Tym samym z łatwością można tutaj dotrzeć z okolicznych miejscowości, nawet w godzinach szczytu, gdyż korki praktycznie nie występują

Bezpośrednio do portu lotniczego prowadzi droga wojewódzka nr 913. Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska znajdują się bezkolizyjne węzły, które łączą drogę 913 z drogą ekspresową S1, która to z kolei krzyżuje się z autostradą A1. Dzięki temu możliwe jest szybkie dotarcie na lotnisko zarówno z południowej części województwa śląskiego (Podbeskidzie), jak i z Czech, a także Gliwic, Częstochowy, Piotrkowa Trybunalskiego oraz Łodzi. Warto podkreślić, że w rejonie Gliwic autostrada A1 krzyżuje się z autostradą A4. Umożliwia to szybki dojazd z wielu miast znajdujących się na terenie południowej Polski, takich jak: Rzeszów, Kraków, Opole czy Wrocław.

Poniżej przedstawiamy przybliżony czas dojazdu z poszczególnych miast:

 • Katowice – około 35-40 minut

 • Chorzów – około 25 minut

 • Zabrze – około 30 minut

 • Gliwice – około 30 minut

 • Tychy – około 40 minut

 • Chrzanów – około 50 minut

 • Bielsko-Biała – około 100 minut

 • Opole – około 100 minut

 • Łódź – około 2 godzin

Warto podkreślić, że po dotarciu na miejsce samochód można bezpiecznie pozostawić na parkingu znajdującym się bezpośrednio pod terminalami portu lotniczego. Infrastruktura została niedawno rozbudowana, więc pasażerowie nie powinni mieć problemu ze znalezieniem wolnego miejsca – nawet w szczycie sezonu turystycznego.

Można również skorzystać z oferty prywatnych firm oferujących miejsca parkingowe. Niektóre z nich znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska. Dojście do terminala na piechotę zajmuje raptem kilka minut. Niestety, w szczycie sezonu turystycznego parkingi te są niezwykle popularne i nie zawsze są wolne miejsca. Samochód można pozostawić także w dalszej odległości od lotniska. Firmy świadczące usługi parkingowe bezpłatnie dowożą klientów pod sam terminal. Po przylocie wystarczy z kolei zadzwonić i zamówić transport powrotny.

Dojazd na lotnisko w Katowicach komunikacją miejską

Do portu lotniczego można także bez przesiadki dotrzeć komunikacją miejską. Metropolitalne linie lotniskowe łączą główne miasta należące do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Katowice Airport w Pyrzowicach. Bezpośrednio do lotniska można dojechać z większości miast znajdujących się na obszarze aglomeracji śląskiej, w tym m.in.: Katowic, Gliwic, Zabrza, Bytomia, Piekar Śląskich, Sosnowca oraz z Będzina. Aktualny rozkład jazdy autobusów można znaleźć na stronie internetowej ZTM.

Do portu lotniczego można także dotrzeć z Krakowa, korzystając z usług firmy Matuszek Transport. Ceny za podróż w jedną stronę zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

Transport kolejowy

W grudniu 2023 r. otwarto stację kolejową „Pyrzowice Lotnisko”. Znajduje się ona w odległości około 500 metrów od terminali pasażerskich. Stacja jest zadaszona i dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Aktualnie siatka połączeń kolejowych nie jest zbyt rozbudowana, a tym samym pociągi kursują rzadko. Należy jednak zaznaczyć, że obecny układ w obrębie nowej stacji kolejowej jest modelem tymczasowym. Docelowo naprzeciwko ma powstać nowy terminal pasażerski (w miejscu, gdzie obecnie znajduje się parking P2). Zostanie on połączony ze stacją kolejową tunelem podziemnym. Z pewnością inwestycja ta wpłynie na zwiększenie oferty w zakresie połączeń kolejowych do katowickiego lotniska.

Podróż taksówką

Pasażerowie mają także możliwość skorzystania z usług oficjalnego przewozu osobowego – Katowice Airport Taxi. Podróż odbywa się tylko i wyłącznie samochodami wysokiej klasy, czystymi i zadbanymi. Pasażerowie mają także gwarancję, że kierowcy będą uprzejmi, a także, że posiadają oni wszelkie niezbędne uprawnienia.

Przewoźnik zapewnia kompleksową obsługę także dla osób z ograniczoną mobilnością. Usługa Door 2 Door zapewni klientom pomoc w zniesieniu bagażu już spod drzwi domu oraz podprowadzenie do stanowiska odprawy. W ramach usługi Meet & Greet kierowca będzie czekać na klientów w terminalu przylotowym z imienną tabliczką.

Informacje dotyczące cen za przejazd na konkretnej trasie można uzyskać, korzystając z formularza rezerwacji dostępnego na oficjalnej stronie internetowej niniejszej korporacji.

Podsumowanie

Katowice Airport to jedno z największych lotnisk w Polsce. Fakt położenia niejako na uboczu aglomeracji śląskiej, niezwykle dobre skomunikowanie z centrum Górnego Śląska oraz bogata siatka połączeń powodują spore zainteresowanie ze strony pasażerów w kontekście wyboru portu lotniczego.

Złóż wniosek o odszkodowanie za problem z opóźnionym lub odwołanym lotem

NIP: 7542812979
REGON: 383541220

clock

Pon-Pt: 8.00-18.00

Sob: 10.00-14.00