Qatar Airways

Qatar Airways - jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Qatar Airways to katarskie narodowe linie lotnicze. Zostały założone 22 listopada 1993 r., a faktyczną działalność rozpoczęły 20 stycznia 1994 r. Ich siedziba mieści się w Dosze. Są członkiem sojuszu linii lotniczych Oneworld – jednym z 3 największych na świecie (zaraz po SkyTeam i Star Alliance).

W początkowym etapie działalności przewoźnika portem macierzystym było lotnisko w Dosze. Zostało ono jednak zamknięte w 2014 r. Obecnie głównym węzłem linii Qatar Airways jest nowoczesny Port Lotniczy Hamad.

Przewoźnik realizuje rejsy na wszystkie kontynenty na świecie (jedynie z wyjątkiem Antarktydy). Łącznie jest to około 150 destynacji na całym globie. W tym zakresie warto nadmienić, że w ofercie Qatar Airways występują także połączenia długodystansowe, jak na przykład Doha – Auckland (Nowa Zelandia) – odległość ponad 14 000 km.

Z uwagi na niezwykle rozbudowaną siatkę połączeń może wystąpić sytuacja, w której lot będzie opóźniony lub odwołany. Warto jednak znać swoje prawa. Za odwołany lub opóźniony lot z winy Qatar Airways przysługuje odszkodowanie nawet do 600 €. Nie czekaj aż sprawa się przedawni. Zgłoś się po odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot od Qatar Airways do specjalistów od odszkodowań – AirCash4U.

Siedziba główna
Nazwa: Qatar Airways Group Q.C.S.C.
Adres: P.O. BOX 22550, Doha, Katar
Strona www: www.qatarairways.com


Oddział w Polsce
Nazwa: Qatar Airways Group Q.C.S.C. (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce
Adres: ul. Słonimskiego 6, 50-304 Wrocław
NIP: 1010005531
REGON: 021999250
KRS: 0000438233

Dowiedz się więcej o zakłóconych lotach

Qatar Airways - flagowe linie lotnicze

Katarski przewoźnik jest jednym z najbardziej prestiżowych na świecie. Qatar Airways otrzymały 5 gwiazdek w rankingu The Official 5-Star Airline Ranking. Przewoźnik wygrał także plebiscyty brytyjskiej agencji konsultingowej Skytrax na najlepszą linię lotniczą na świecie w latach: 2011, 2012, 2015 oraz 2017. Dość powiedzieć, że średni wiek samolotów znajdujących się we flocie Qatar Airways wynosi zaledwie kilka lat.

O niezwykłym prestiżu linii lotniczych świadczyć może chociażby fakt, że w latach 2013-2017 sponsorowały jednej z największych klubów piłkarskich na świecie – FC Barcelona. Dodatkowo przewoźnik nawiązał stałą współpracę z inną znaną drużyną – Bayernem Monachium. Qatar Airways zapewniają transport lotniczy na mecze wyjazdowe niemieckiej drużyny, w składzie której znajduje się m.in. sam Robert Lewandowski.

Qatar Airways w Polsce

Katarskie linie lotnicze są obecne na naszym krajowym rynku od 2012 r. Oferują one połączenia z lotniska Chopina w Warszawie do stolicy Kataru. Był to pierwszy pięciogwiazdkowy przewoźnik w stołecznym porcie lotniczym. W lutym 2013 r. Qatar Airways uruchomiły europejskie Biuro Obsługi Klienta w Polsce z siedzibą we Wrocławiu.

Qatar Airways

Opóźniony lub odwołany lot - co dalej?

Bez wątpienia katarski przewoźnik słynie ze swojego prestiżu oraz wskaźnika punktualności. Niestety nieco gorzej wypada w kontekście rozpatrywania zgłoszeń o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot. Wniosek o rekompensatę pasażerowie mogą złożyć korzystając z formularza udostępnionego na stronie internetowej Qatar Airways.

Przede wszystkim należy mieć świadomość swoich praw. Zgodnie z unijnym Rozporządzeniem (WE) 261/2004 za opóźniony lub odwołany lot przysługuje odszkodowanie nawet do kwoty 600 €. Należy mieć jednak na względzie, że kluczowym aspektem jest przyczyna zakłócenia podróży. Odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot przysługuje bowiem jedynie wtedy, gdy wina leży po stronie przewoźnika. Rekompensata jest należna w sytuacji m.in.: awarii technicznej oraz problemów operacyjnych linii lotniczej (m.in. strajk załogi). Odszkodowanie nie przysługuje z kolei, gdy lot został zakłócony z przyczyn niezależnych, jak np.: zła pogoda, zamknięta przestrzeń powietrzna, strajk pracowników obsługi naziemnej lotniska.

W tym miejscu warto także zaznaczyć, że kwoty odszkodowań są stałe (uwarunkowane długością lotu) i nie ma żadnego znaczenia fakt, czy lecieliśmy w pierwszej klasie, czy też bilet kupiliśmy w cenie promocyjnej – z czego niewielu pasażerów zdaje sobie sprawę.

Qatar Airways posiada w swojej ofercie loty z przesiadką. Lotniskiem buforowym jest najczęściej port w Dosze. W przypadku, gdy korzystałeś z takiego połączenia koniecznie przeczytaj nasz artykuł dotyczący problemów z lotem z przesiadką.

Przewoźnik spoza Unii Europejskiej a prawo do odszkodowania za odwołany lub opóźniony lot

Pasażerowie mogą dochodzić rekompensaty w związku z zakłóceniem rejsu na mocy unijnego Rozporządzenia (WE) 261/2004. Niemniej jednak w przypadku linii lotniczych zarejestrowanych poza Unią Europejską (min. Qatar Airways) można ubiegać się o zryczałtowane odszkodowanie tylko w przypadku, gdy wylot miał miejsce z terytorium UE.

Innymi słowy, w sytuacji, gdy zakłóceniu uległo połączenie z Warszawy do Dohy, to mamy możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Niemniej jednak unijne przepisy nie obejmują połączenia powrotnego. W przypadku, gdybyśmy podróżowali z Dohy do Warszawy, a lot byłby opóźniony, to nie będziemy mogli dochodzić roszczeń na mocy Rozporządzenia (WE) 261/2004. Szczegóły przedstawia poniższa tabela.

TrasaLinia lotnicza z UELinia lotnicza spoza UE
Z państwa UE do UE
Z państwa UE poza UE
Spoza EU do EU
Spoza EU poza EU

Kontakt z nami

Adres
AirCash4U

NIP: 7542812979
REGON: 383541220

Zegar

Pon-Pt: 8.00-18.00

Sob: 10.00-14.00

Znajdź nas na Facebooku

601 181 728

biuro@aircash4u.pl