loader image
logo122.png
Obrazek wyróżniający
6 marca 2021

Aktualnie trwająca pandemia koronawirusa COVID-19 spowodowała gigantyczny kryzys w branży lotniczej. Niemniej jednak opracowana szczepionka daje nadzieję na powrót do normalności na przestrzeni najbliższych miesięcy. Tym samym wskazówki dotyczące podróży lotniczych mogą ponownie stać się istotne dla podróżnych.

Dotychczasowy rozwój branży lotniczej umożliwił dotarcie samolotem praktycznie do dowolnego miejsca na świecie. Nieodłącznym elementem większości podróży jest jednak kwestia wymiany walut. Problem ten można, w pewien sposób, rozwiązać korzystając z kart płatniczych. Należy jednak mieć na uwadze, że w niektórych miejscach nie ma możliwości, aby rozliczać się bezgotówkowo. Dotyczy to w szczególności biedniejszych regionów (np. w Afryce). Odrębną kwestią pozostają także potencjalne problemy techniczne (jak np. awaria bankomatu), a także prowizje, które przy tego typu transakcjach potrafią być naprawę wysokie.

W związku z powyższym część pasażerów decyduje się na wymianę pieniędzy bezpośrednio po przylocie do miejsca docelowego. Korzystają oni z kantorów znajdujących się na lotniskach. Warto zatem poznać dobre oraz złe strony takiego rozwiązania.

Czy warto korzystać z kantorów na lotniskach?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że kantory znajdują się praktycznie na każdym lotnisku. W związku z tym korzystanie z nich jest niezwykle wygodne – z punktu widzenia pasażera. Niemniej jednak przed podróżą warto sprawdzić, w jakich godzinach otwarta jest taka placówka. W przypadku dużych lotnisk tego typu punkty są najczęściej czynne całą dobę. W mniejszych portach lotniczych mogą być jednak otwarte jedynie w określonych godzinach. Ten aspekt można w prosty sposób zweryfikować, korzystając z najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej. Wystarczy wpisać w niej takie hasła jak np.: „kantor Chopin airport”, „Katowice lotnisko kantor”, „kantor na lotnisku Wrocław”. Należy jednak spodziewać się, że będziemy w stanie odnaleźć jedynie wizytówkę, jaka widnieje w Google. Spowodowane jest to faktem, iż obiekty te często nie posiadają swojej indywidualnej strony internetowej. Wynika to z tego, że należą do dużej sieci i są jednym z kilkuset takich punktów w całej Polsce. W związku z tym witryna internetowa będzie kierować nas na główną stronę danej instytucji finansowej. Najprawdopodobniej nie uzyskamy jednak informacji, jaki jest aktualny kurs wymiany walut na danych lotnisku.

Jakie są zalety korzystania z kantoru na lotnisku?

W przypadku pozytywnych aspektów takiego rozwiązania przede wszystkim należy wskazać wygodę dla pasażera. Uwarunkowane jest to faktem, iż w portach lotniczych tego typu obiekty są dobrze oznakowane i dzięki temu bez problemu można je znaleźć. Najczęściej pierwszy kantor znajduje się tuż za punktem odbioru bagażu rejestrowanego.

Warto mieć również na uwadze, że lotniska bardzo często znajdują się na peryferiach dużych miast bądź też na obszarach wiejskich. Jako przykład można wskazać Międzynarodowy Port Lotniczy w Katowicach. Tym samym niejednokrotnie skorzystanie z tego typu placówki staje się jedyną możliwością, aby kontynuować podróż, korzystając dalej z taksówki lub komunikacji publicznej. Ponadto nawet w przypadku lotnisk znajdujących się w miastach, lecz w porze nocnej, znalezienie czynnego kantoru poza portem lotniczym może okazać się trudne.

Kolejnym aspektem przemawiającym za niniejszym rozwiązaniem jest dostępność walut w Polsce. W przypadku podróży do egzotycznego kraju zakup danej waluty przed rozpoczęciem podróży może okazać się niemożliwy. W takiej sytuacji najlepiej jest zakupić w Polsce dolary lub euro. Następnie po przylocie do miejsca docelowego pasażer będzie mógł dokonać kolejnej wymiany, tym razem na lokalną walutę.

Korzystanie z kantoru na lotnisku może okazać się przydatne także w sytuacji, gdy nasz lot zostanie opóźniony. Dotyczy to także sytuacji, w której podróżowaliśmy z przesiadką. W takim przypadku pasażer będzie miał mniej czasu, aby zdążyć na kolejne połączenie. W związku z tym skorzystanie z kantoru na lotnisku może być jedynym rozwiązaniem.

Słabe strony lotniskowych kantorów

Podstawową wadą tego typu placówek jest niekorzystny kurs wymiany. To właśnie ten aspekt skutecznie zniechęca znaczną liczbę pasażerów do korzystania z takich punktów. W zasadzie regułą pozostaje, że różnica pomiędzy kursem kupna a sprzedaży jest ogromna. Ponadto należy mieć świadomość, że do każdej transakcji zostanie doliczona prowizja. Warto więc szczegółowo dopytać o tę kwestię przed skorzystaniem z usług kantoru znajdującego się na lotnisku. W związku z tym, jeśli okoliczności zmuszą nas do skorzystania z takiej placówki, warto zastanowić się, czy nie lepiej byłoby wymienić jedynie niewielką kwotę (np. wystarczającą na pokrycie kosztów taksówki lub przejazdu komunikacją miejską).

Podsumowując, rozwiązanie z pewnością jest korzystne dla zapominalskich i wygodnych pasażerów. Z drugiej strony, w przypadku osób, których budżet jest ograniczony, wskazane jest, aby raczej korzystały one z usług kantorów znajdujących się poza lotniskami.

Złóż wniosek o odszkodowanie za problem z opóźnionym lub odwołanym lotem

NIP: 7542812979
REGON: 383541220

clock

Pon-Pt: 8.00-18.00

Sob: 10.00-14.00